Oáza za Kauflandem aneb Malé lázné Běloves

Kdo by z naší generace neznal běloveskou minerálku Idu prodávanou jako tehdy všechny nápoje ve skleněných lahvích. Spousta lidí ani nevěděla, kde ta Běloves leží... Náchodské lázně Běloves ale měly v té době své nejlepší roky už dávno za sebou. Takzvané Velké lázně, ležící na levém břehu Metuje, byly založeny roku 1818. Roku 1840 se začala stáčet voda z nového pramene Ida, kromě již používaného pramene Jakub. Lázním se ale příliš dobře nedařilo a střídaly majitele. Různé společenské či přírodní katastrofy vedly k jejich několikerému uzavření. Nejlepší období lázní nastalo v době před první světovou válkou, která ale další rozvoj opět přerušila. Poslední slavné období zažily lázně Běloves během první republiky. Za války ale areál zabrali nacisté a po znárodnění v roce 1948 se bývalá sláva nikdy už nevrátila. V 80. letech 20. století se chystala velká rekonstrukce lázní, ale plány přerušila tentokrát Sametová revoluce. Lázně byly navráceny potomkům bývalých majitelů v restituci, ale ti si nedokázali poradit s těžkostmi, lázně měnily majitele a postupně chátraly. V současné době je areál lázní v majetku města Náchod, které vyvíjí snahy na jeho celkovou rekonstrukci. Že by se to mohlo v brzké budoucnosti podařit, naznačuje příklad z druhé břehu Metuje. Rekonstrukce a otevření takzvaných Malých lázní v roce 2019.

Malé lázně Běloves byly založeny v roce 1873, když byl objeven pramen minerální vody František. První majitel lázní Augustin Sauer u pramene založil celý komplex zahrnující restauraci, letní lázně, dřevěné besídky, dřevěné kabiny pro koupele a zděný prameník. Rozvoj byl omezován častými povodněmi, neboť lázně byly umístěny v záplavovém území. Areál často měnil majitele. V roce 1896 získal komplex obchodník František Markus z Prahy. Ten přikročil k zásadní přestavbě lázní a nedaleko původního objektu vybudoval mezi lety 1896–97 jednopatrovou Vilu Komenský. Ta je dnes rekonstruována do původní podoby a kromě kavárny v ní sídlí i informační centrum.


V roce 1931 byl provoz Malých lázní v důsledku neustále se opakujících povodní a několika požárů definitivně ukončen. Pramen Hedva byl zaslepen a František byl v roce 1965 zasypán. Postupně chátrala i samotná vila Komenský. Po roce 1948 došlo v Malých lázních k úpravám budov pro zemědělské účely a bydlení. Po roce 2000 byl na volné ploše nedaleko bývalých Malých lázní postaven supermarket Kaufland a okolo postupně další obchodní budovy. Je krásným paradoxem, že do zóny klidu se dostanete během několika vteřin, pokud obejdete právě náchodský Kaufland. Před asi deseti lety začalo město Náchod s přípravou výstavby nové lázeňské zóny na místě bývalých Malých lázní. Stavba byla zahájena 25. října 2017 a v roce 2019 byly nové lázně zprovozněny a otevřeny pro veřejnost. 

Základem lázní je replika Vily Komenský. K vile byla připojena zastřešená betonová kolonáda s třinácti pítky, kde je možné ochutnat minerální vodu ze dvou vrtů - Jan a Běla. Pítka jsou v létě v provozu denně od 8 do 20 h. V zimě je k dispozici tzv. zimní pítko, a to za předpokladu, že teploty neklesnou pod -3 stupně Celsia. Minerální voda byla nazvána Běloveské bublinky. Minerální voda je zdarma a je vynikající! Ochutnali jsme a načepovali si plnou lahev. 



K dispozici je i Kneippův chodník, na který přece jen ještě byla zima, a pohodlná lehátka. V areálu jsme se cítili okamžitě velmi dobře a během chvíle jsme cítili, že zde opravdu relaxujeme. Náchodským opravdu závidím, že mají takový krásný areál na okraji města. Všem, kdo by jeli do Náchoda, doporučuji: Jeďte si nakoupit do Kauflandu a potom se nechte zklidnit v Malých lázních Běloves. Návštěvu zakončete kávičkou a dortem. V regionu už tak velmi bohatém na památky a zajímavá místa přibylo ještě jedno - Malé lázně Běloves.



 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Za nálezem keltské hlavy na místo činu

Krátká výprava za kořeny

Jičínem s manuálem nejen po stopách Čeňka Musila