Na čaji v Dobrušce

Na závěr našeho severovýchodočeského víkendu jsme si s kolegou zajeli do Dobrušky na ranní nedělní čaj. Dobruška je přiměřeně malebné město, které je u starších lidí známé tím, že se tu narodil František Vladislav Hek, který byl pro mistra Jiráska vzorem pro literární postavu F.L.Věka, kterou zpopularizoval oblíbený tv seriál ze 70. let. My jsme se na rodnou chaloupku vlastencovu podívat nešli, ale na náměstí je dům, kde Hek bydlel. V roce 1904 tady dvě neděle bydlel i TGM.


Dominantou náměstí je radnice z poloviny 16. století s věží vysokou 45 metrů. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 30 metrů. Vyfuněl jsem na věž, zatímco kolega si dával dole v restauraci nejen čaj, ale i pivo, jak pak vyšlo najevo. Z věže je krásný výhled na náměstí i okolí města.



Na náměstí stojí i mariánský sloup z roku 1733. Panna Marie je na něm obklopena čtyřmi postavami - sv. Václavem, sv. Janem Nepomuckým, sv. Františkem Xaverským a sv. Floriánem. Sloup byl postaven v době protireformace na znamení toho, že Dobruška je katolickým městem.



Severozápadně z náměstí vede Kostelní ulice a vede nepřekvapivě ke kostelu. Ten je zasvěcen sv. Václavu, byl postaven v gotických dobách, barokně přestavěn a po požáru na začátku 19. století pak upraven klasicistně. Vedle něj stojí pěkná zděná zvonice původně z konce 17. století, také upravována po požáru. Vedle sv. Václava stojí i fara.




Na dnešním Šubertově náměstí bylo malé židovské ghetto, jehož součástí byla synagoga i rabínský dům. Synagoga byla po požáru v roce 1866 přestavěna v novogotickém slohu. V současnosti jsou prostory synagogy využívány Českobratrskou evangelickou církví. Židé žili v Dobrušce pravděpodobně už od poloviny 16. století. Na začátku 19. století tu žili 27 osob, nejvíce asi okolo roku 1900 - necelých 70 osob a v roce 1942 odvezli nacisté do transportem do Terezína asi 50 osob... Na severním konci města je židovský hřbitov, na který jsme se zajeli podívat. O něm se více dozvíte v dalším příspěvku


Po čaji a prohlídce židovského hřbitova jsme se chystali na cestu zpět domů přes Třebechovice pod Orebem a Vlkov pod Oškobrhem. U nádraží jsme si ještě před výrazem prohlédli další typický funkcionalistický Husův sbor, jakých jsme na naší cestě tímto krajem potkali už několik. Tento pochází z roku 1936. Na stránkách Královéhradecké diecéze Československé církve husitské jsme se dočetli: "Husův sbor v Dobrušce je dílem stavitele Bohuslava Kubečka a jeho kanceláře Kubeček – Steklík. Už v roce 1924 ale vznikla myšlenka na velkolepou stavbu nového sboru. Byl patrně přímo osloven architekt Ladislav Machoň (1888–1973),který ve východních Čechách už od desátých let občasně působil. Jeho projekt přinášel koncepci monumentálního dekorativistického katolického chrámu s vysokou sedlovou střechou a úzkou samostatnou kampanilou, jaký navrhl třeba Karel Štipl pro Vinohrady v roce 1919. Pozoruhodná byla na Machoňově plánu především z půdorysu sboru vysunutá stavba s jehlancovou věží, do níž architekt umístil kolumbárium. Patrně pro nedostatek financí stavba nebyla realizována. Sbor byl postaven až v letech 1934–1936. 
 


 
 



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Za nálezem keltské hlavy na místo činu

Tajemná hora Vladař

Hora plná mohyl